معرفی بلاکچین هِکاس

معرفی بلاکچین هکاس

هِکاس یک بلاکچین جدید، غیرمتمرکز، سازگار با ماشین مجازی اتریوم و مقیاس‌پذیر است که به عنوان بستری امن و مقرون به صرفه برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است.

بلاکچین‌های معروف با بیشترین کاربرها، همچنان درگیر چالش‌هایی مثل کارمزدهای بالا و کندی سرعت در شرایط ازدحام شبکه و یا ساختار متمرکز هستند. این چالش‌ها در حقیقت همان نیرویی هستند که نیاز به ایده‌های جدید را زنده نگه داشته و فناوری بلاکچین را رو به جلو حرکت می‌دهند. بلاکچین هِکاس یکی از همین ایده‌های جدید و جذاب است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

بلاکچین هِکاس چیست؟

بلاکچین هِکاس (HekasChain) یک شبکه غیرمتمرکز، امن و فوق‌العاده سریع و ارزان است که از قراردادهای هوشمند (Smart Contract) به زبان سالیدتی (Solidity) پشتیبانی می‌کند. هِکاس با EVM یا همان ماشین مجازی اتریوم (Ethereum Virtual Machine) کاملا سازگار است؛ به این معنی که می‌توان انواع برنامه‌های غیرمتمرکز (یا همان DApps) را که روی شبکه‌های اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و تمام بلاکچین‌های مشابه هستند،‌ روی هِکاس پیاده‌سازی کرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این بلاکچین، پردازش ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه، کارمزد بسیار پایین و نزدیک به صفر تراکنش‌ها و پشتیبانی از کلیه استانداردهای معروف اتریوم مثل ERC-20، ERC-721‌ و ERC-1155 است.

هِکاس با کیت توسعه نرم‌افزاری کازموس (Cosmos-SDK) ساخته شده است. این کیت نرم‌افزاری، مجموعه‌ای از ماژول‌های لازم برای ساخت بلاکچین را در اختیار توسعه‌دهنده‌ها قرار می‌دهد.

امنیت این شبکه توسط  الگوریتم اجماع تندرمینت (Tendermint) تامین می‌شود. این الگوریتم، نوع خاصی از روش PoS یا همان اثبات سهام (Proof of Stake) است که در آن، ولیدیتورها یا همان تاییدکننده‌های بلاک‌ها، با توجه به امتیاز و اعتباری که در شبکه دارند، به طور تصادفی از یک لیست مشخص انتخاب می‌شوند. در ادامه با نحوه عملکرد شبکه و همچنین قابلیت جذاب آفلاین استیکینگ و کسب پاداش از بلاکچین هِکاس بیشتر آشنا می‌شویم.

بلاکچین هِکاس چگونه کار می‌کند؟

بلاکچین‌ها توسط مجموعه‌ای از کامپیوترهای مستقل با عنوان نود (Node) اداره می‌شوند. این نودها از طریق اینترنت با هم ارتباط دارند و مجموعه قوانین از پیش تعریف شده‌ای را در قالب قانون اجماع (Consensus Protocol) اجرا می‌کنند.‌

همانطور که گفتیم، فرآیند اجماع در شبکه هِکاس بر اساس الگوریتم تندرمینت انجام می‌شود. به این صورت که یک مجموعه از ولیدیتورهای منتخب،‌ مسئول ساخت و تایید بلاک‌ها در شبکه هستند. ملاک انتخاب این ولیدیتورها، پارامترهایی مختلفی مثل مقدار کوین استیک شده و اعتبار (یا شهرت) آن‌هاست. این ولیدیتورها بر اساس یک الگوی تصادفی برای تایید بلاک‌ها (که هر کدام شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌ها هستند) انتخاب می‌شوند.

فرآیند تایید بلاک در الگوریتم تندرمینت طی سه مرحله اصلی به نام Proposal، Prevote و Precommit انجام ‌شود. در مرحله اول (Proposal)، یک نود به عنوان پیشنهاد دهنده‌، مجموعه‌ای از تراکنش‌ها را در قالب یک بلاک به شبکه ارسال می‌کند. در مرحله دوم (Prevote)، هر ولیدیتور به طور مستقل، بلاک پیشنهاد شده را بررسی کرده و به آن رای می‌دهد. در مرحله سوم،‌ سایر ولیدیتورها با بررسی رای یا Prevoteهای دریافت شده از دیگران و به شرط رسیدن به حد نصاب لازم، برای بلاک مورد نظر Precommit‌ صادر می‌کنند.

اگر حداقل دو سوم ولیدیتورها، یک بلاک را Precommit‌ کنند، به معنی تایید قطعی است و در ادامه، آن بلاک به بلاکچین اضافه خواهد شد. این فرآیند برگشت ناپذیر است، یعنی تحت هیچ شرایطی نمی‌توان در شبکه فورک ایجاد کرد و یا بلاک تایید شده را با بلاک دیگری جایگزین کرد.

به بیان دیگر، الگوریتم تندرمینت تا زمانی که حداقل دو سوم ولیدیتورها رفتار صحیح داشته باشند،‌ امنیت کامل بلاکچین را تضمین کرده و در برابر حملات مختلف کاملا مقاوم است.

هِکاس چه سرویس های دارد؟

یک بلاکچین تنها زمانی ارزشمند است که سرویس‌ها و برنامه‌های مختلفی روی آن پیاده‌سازی شود و کاربرهای زیادی از آن استفاده کنند. پس طبیعی است که تیم سازنده هِکاس، برنامه‌ها و پروژه‌های کاربردی زیادی روی این شبکه ایجاد کنند.

اولین محصول، کیف پول کریپتویی لوتوس والت (Lotus Wallet) است. لوتوس والت یک کیف پول مالتی چین و غیرحضانتی برای نگهداری امن از کوین و توکن‌های انواع بلاکچین‌هاست که از شبکه هِکاس نیز پشتیبانی می‌کند. این کیف پول علاوه بر این، امکان تبادل رمزارزها را در بخش اکسچنج فراهم کرده است. این قابلیت در دو مارکت کریپتو-کریپتو و کریپتو-ریال در دسترس کاربرها قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با لوتوس والت، می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

دومین محصول (که به زودی عرضه خواهد شد)،‌ یک پلتفرم توکنیزیشن دارایی‌های واقعی است. با این پلتفرم می‌توان هر نوع دارایی از قبیل املاک، خودرو، محصولات کشاورزی، فلزات گرانبها، انرژی و حتی فایل‌های دیجیتال صوتی و تصویری را در قابل کدهای رمزنگاری شده روی بلاکچین هِکاس به توکن ERC-20 تبدیل کرد به طوری که در بازارهای مختلف قابل تبادل و معامله باشد.

از آنجایی که ساخت توکن‌های یکتا یا همان NFT روی بلاکچین هِکاس بسیار ارزان است، سومین محصول (که در آینده نزدیک عرضه می‌شود)، یک مارکت پلیس NFT برای ساخت، خرید و فروش و برگزاری انواع حراجی در حوزه توکن‌های یکتاست. هنرمندان، هنر دوستان،‌ سرمایه‌گذارها، کلکسیونرها و کلیه طرفدارهای NFT می‌توانند در این پلتفرم فعالیت کرده و از پنل مخصوص کسب درآمد کنند.

قابلیت جذاب آفلاین استیکینگ (Offline Staking)

Offline Staking

بلاکچین‌های مبتنی بر سازوکار اثبات سهام، مکانیزمی به نام سپرده‌گذاری یا استیکینگ (Staking) دارند که از طریق آن، همه می‌توانند در عملیات پردازش شبکه شرکت کرده و ضمن کمک به امنیت و غیرمتمرکزتر شدن شبکه، پاداش هم دریافت کنند.

استیکینگ در بلاکچین هِکاس به دو صورت امکان‌پذیر است. روش اول، راه‌اندازی یک نود در شبکه است. از آنجایی که این کار به دانش فنی زیادی دارد، بیشتر توسط شرکت‌ها و افراد متخصص انجام می‌شود. خارج شدن از استیک قوانین و محدودیت‌های خاصی دارد و این افراد حتما باید از قبل نسبت به آنها آگاهی داشته باشند.

روش دوم که پیاده‌سازی آن به زودی تکمیل می‌شود، استیک آفلاین یا همان Offline Staking است که به راحتی توسط همه کاربرها قابل انجام است. در این روش، هیچ کوینی از کیف پول کاربر خارج و یا جابه‌جا نمی‌شود. بلکه کاربر تنها آدرس کیف پول خود را به یک نود از شبکه اعلام می‌کند. این کار توسط کاربر با ارسال یک تراکنش به شبکه انجام می‌شود. در ادامه، شبکه با توجه به موجودی کیف پول کاربر و عمر کوین‌ها (Coin Age)، در مقاطع زمانی مختلف از اعتبار کوین‌های کاربر برای تایید و رای‌دهی به بلاک‌ها استفاده می‌کند و در ازای این مشارکت، به کاربر در قالب کوین HEKAS پاداش پرداخت می‌شود.

مهم‌ترین مزیت آفلاین استیکینگ این است که در این روش، مدت زمان قفل شدن برای کوین‌ها وجود ندارد و هر زمان که کاربر بخواهد، می‌تواند کوین‌های خود را خرج کند.

همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران هِکاس

بلاکچین هِکاس به سفارش شرکت داده‌های غیرمتمرکز ایده رو توسط تیمی از توسعه‌دهنده‌های حرفه‌ای و با تجربه در فضای کریپتو طراحی و ساخته شده است. این بلاکچین بدون برگزاری هیچ نوع تامین سرمایه عمومی یا ICO و با هدف رفع نیاز کشور به یک بستر بلاکچین قدرتمند و غیرمتمرکز، پیاده‌سازی شده است.

کوین هِکاس (HEKAS) چیست و چه کاربردی دارد؟

کوین بومی بلاکچین هِکاس، به همین نام است و با حروف بزرگ HEKAS نشان داده می‌شود. این رمزارز به عنوان واحد پول مجازی در شبکه هکاس کاربردهای متفاوتی از جمله: پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، استیکنیگ نودها، پاداش‌دهی به کاربرها، مجوز رای‌دهی در نظرسنجی‌های حاکمیتیِ‌ شبکه، پشتوانه تولید استیبل کوین‌ها و همچنین به عنوان ذخیره ارزش دارد.

فعالیت شبکه با تعداد ۱۰۰ میلیون کوین HEKAS آغاز شده که از این تعداد، ۱۰ درصد به تیم توسعه‌دهنده، ۱۵ درصد مدیران پروژه، ۲۰ درصد فروش اولیه، ۳۵ درصد به کاربرهای عمومی، ۱۷ درصد به فروش خصوصی و ۳ درصد به عنوان برای استیکینگ اختصاص داده شده است.

هِکاس یک کوین تورمی با درصد تورم سالانه متغیر است. میزان تورم شبکه به درصد تمام کوین‌های استیک‌شده بستگی دارد. به این صورت که هر چه میزان استیک شبکه از ۶۶ درصد کمتر باشد، میزان تورم سالانه به سمت ۲۰ درصد افزایش می‌یابد و هر چه میزان استیک شبکه بیشتر از ۶۶ درصد باشد، تورم سالانه به سمت ۸ درصد کاهش خواهد داشت.

کوین هِکاس را از کجا خریداری کنیم و در کجا نگهداری کنیم؟

در حال حاضر برای خرید کوین HEKAS می‌توانید از اپلیکیشن لوتوس والت استفاده کنید. همانطور قبلا گفتیم،‌ سرویس صرافی داخلی لوتوس والت، امکان تبادل کلیه رمزارزهای پشتیبانی شده را فراهم کرده است. شما می‌توانید کوین هکاس را در ازای پرداخت تتر، اتریوم، بایننس کوین و صدها رمزارز دیگر دریافت کنید. این کیف پول از نوع غیرحضانتی است و کلیدهای خصوصی و کلمات بازیابی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در نتیجه، با خیال راحت می‌توانید HEKAS و سایر رمزارزهای خود را در آن نگهداری کنید.

در ادامه و با لیست شدن هکاس در سایر صرافی‌های ایرانی و خارجی، امکان خرید و فروش آن با قیمتی که توسط کاربرها مشخص می‌شود،‌ امکان‌پذیر خواهد بود.

سخن پایانی

بلاکچین هِکاس،‌ با هدف ایجاد یک زیرساخت غیرمتمرکز، قدرتمند و قابل اتکا برای پیاده‌سازی انواع پروژه‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز و سازگار با ماشین مجازی اتریوم و زبان برنامه نویسی سالیدیتی طراحی و ساخته شده است. ویژگی‌هایی مثل سرعت و امنیت بالا، کارمزدهای بسیار پایین و همچنین سرویس‌های کاربردی از جمله کیف پول مالتی چین، پلتفرم توکنیزیشن دارایی‌ها و مارکت پلیس NFT به معنی تلاش ما در جهت مقبولیت هر چه بیشتر این شبکه برای کاربرهاست.

امیدواریم که همواره بتوانیم با ایده‌ها و راه‌کارهای جدید، بخشی از نیازها و خلاهای موجود در حوزه‌ی بلاکچین را برای کاربرهای کشور عزیزمان، برطرف کنیم.